Kas yra rekomendacija? Tai palankus rašytinis arba žodinis liudijimas darbuotojo, kurį su kitu anksčiau siejo profesiniai santykiai. Dažniausiai rekomendaciją teikia buvęs vadovas
(kolega), o tai pagerina nuomonę apie kandidatą, kurio atrankos metu dar nepažįstame, bet norėtumėme įsidarbinti. Taip pat, gavę ją mes galime patikrinti potencialaus darbuotojo suteiktą informaciją ir nuspėti darbo sėkmę jį pasamdžius arba apsisaugoti nuo galimos nesėkmės.
LinkedIn“ rekomendacijos parodo, jog per visą savo profesinę karjerą palaikėte tvirtus santykius tiek su buvusia darboviete, tiek su klientais. Jos praturtina Jūsų profilį ir leidžia Jus geriau pažinti. Tai stiprina Jūsų, kaip kandidato (darbuotojo) patikimumą, profesinę reputaciją bei gali turėti teigiamos įtakos tolimesnės karjeros perspektyvoms. Rekomendacijos skatina pasitikėjimą savimi, pakelia savivertę.
Kada geriausiai prašyti rekomendacijų? Kuo greičiau, tuo geriau. Po to, kai palikote organizaciją, kiekviena prabėganti diena kitų žmonių atmintyje blės ir jie nebegalės taip ryškiai įvardinti Jūsų pasiekimų, sukurtos vertės darbdaviui bei rekomendacijas dalins nenoriai. Svarbu pažymėti, jog pastarųjų galite prašyti ne tik iš savo buvusios įmonės, bet ir iš klientų, su kuriais dirbote.
Kiek rekomendacijų geriausiai turėti savo LinkedIn profilyje? Daugiau ne visada yra geriau. Per didelis rekomendacijų skaičius gali sukelti nepasitikėjimo Jumis jausmą. Kyla įtarimas ar visos jos objektyvios, ypač jei atsiliepiama labai teigiamai. Tuomet personalo ar atrankų specialistai peržiūri kas rekomendacijas parašė: kiek jų tarpe yra vadovų, kiek kolegų, stebima kada jos papildė Jūsų profilį.
Patartina prašyti rekomendacijų iš paskutinių darboviečių ir dirbant tose rolėse, kurios atspindi didžiausią Jūsų kompetenciją. Tarkime, jei dabar esate vidurinės grandies vadovas, rekomendacijų neprašykite atgaline data, kai buvote asistentas. Čia svarbu kokybė ne kiekybė. Idealu būtų gauti rekomendacijas iš tiesioginių vadovų, bet viena kita gali būti ir iš kolegų. Penki atsiliepimai iš skirtingų organizacijų apie Jūsų darbą LinkedIn profilyje būtų optimalus variantas.
Kada rekomendacija laikoma patikima? Iš esmės, tai gana subjektyvus informacijos šaltinis, tad jį verta patikrinti. Pirmiausiai, kas rekomendaciją pateikė? Tiesioginis vadovas, kolegos ar klientai? Kada tai buvo padaryta ir iš kelių darboviečių? Kitas vertinimo kriterijus yra turinys. Per daug pozityvios rekomendacijos potencialiems darbdaviams nesuteikia reikalingos informacijos ir neturi reikšmingos įtakos samdant. Dažnai jose trūksta objektyvumo. Tad, labai svarbu, kad rekomendaciją teikiantis asmuo Jus išties gerai pažinotų ir gebėtų sutelkti dėmesį į Jūsų pasiekimus, indėlį, motyvaciją, požiūrį, patikimumą, nuoseklumą ir kitus panašius įgūdžius. Papasakotų apie charakterį, savybes, nevengiant tobulintų. Pavyzdžiui, jei rašote rekomendaciją, nebijokite užsiminti, jog dirbant kartu, konkrečiame sektoriuje ar prie konkretaus projekto, reikėjo veržlumo ir tvirtumo, gal kontrolės ar griežtumo, gal reikėjo rizikuoti. Supraskite, kad tai kas vienoje organizacijoje galėjo būti minusas, kitoje bus pliusas.
Paprastai atrankų ir personalo specialistai identifikuoja „pagražintas“ rekomendacijas, o ir pastarosios dažnai neatsako į visus potencialiam darbdaviui rūpimus klausimus. Tad, greičiausiai, vis tiek bus prašoma rekomendavusio asmens kontaktinio telefono ir papildomos informacijos apie kandidatą.
Parašyti gerą rekomendaciją tikrai užtrunka, tad dalinkimės jomis atsakingai.